Unvig › Meciurile zilei › 15 octombrie 2026

Lyon, Pogon Siedlce și Brann: cifrele reale din spatele cotelor de azi

comisionul casei merge de la 3.2$ la 13.4$ la fiecare 100$ mizați; Pogon Siedlce – Puszcza e cotat la egalitate, la 0.3 puncte diferență; Brann are cea mai mică cotă a zilei, la 81.3%; fiecare cifră de mai jos e a caselor de pariuri, cu marja lor scoasă.

Fiecare cotă dintr-o aplicație de pariuri a pornit ca o probabilitate, iar apoi a fost umflată în tăcere. Ce urmează e conversia asta rulată invers pe meciurile de azi, ca să citești șansa în loc de cotă.

Astea nu sunt predicțiile noastre. Sunt cifrele caselor de pariuri: probabilitatea implicată de cotele pe care le afișează chiar acum, cu marja pe care o pun în ele scoasă înapoi.

Cât costă de fapt pariul

Costul unui pariu nu e același peste tot, și aproape nimeni nu-l verifică. Pui 100$ pe Svay Rieng – Shanghai Shenhua și casa oprește 13.4$ din ei înainte să se dea startul.

Aceiași 100$ pe Lyon – Crystal Palace te costă 3.2$. Aceeași miză, același sport, comision de 4.3 ori mai mare — și nu apare pe niciun bilet și în niciun e-mail de confirmare.

Lyon — Crystal Palace$3
Svay Rieng (Cam) — Shanghai Shenhua (Chn)$13

Meciul pe care nimeni nu-l poate ghici

POLAND: Division 1 · 16:30 UTC

Pogon Siedlce cu Puszcza e cel mai apropiat lucru de o monedă aruncată din toată lista. 35.9% într-o parte, 35.6% în cealaltă, 0.3 puncte între ele după ce scoți marja.

Nu e nehotărâre. Cotele astea sunt puse de oameni care mișcă bani reali pe ele, iar când nici ei nu pot despărți două echipe, citirea onestă e că meciul chiar e la mica înțelegere cu hazardul. Un pontator tot ar alege una. Prețul nu alege.

Pogon Siedlce35.9%
Egal28.6%
Puszcza35.6%

Cea mai mică cotă a zilei

EUROPE: Conference League - League phase · 19:00 UTC

Brann e cel mai mare favorit de pe lista de azi, la 81.3%. În Brann – Lincoln Red Imps, cifra asta se citește ca o formalitate.

Nu e. La cota aia, cam 2 din zece meciuri se termină altfel. Distanța dintre 75% și 90% pare nimic când te uiți la o cotă mică, și e toată diferența dintre un favorit clar și ceva aproape de o certitudine.

Brann81.3%
Egal12.1%
Lincoln Red Imps6.6%

De unde vin cifrele astea

O cotă de 2.00 pare o șansă de 50%%. Niciodată nu e. Casa de pariuri calculează întâi probabilitatea reală, adaugă marja și îți dă numărul umflat. Mărimea umflării diferă de la meci la meci, de-aia două pariuri care par identice te pot costa sume foarte diferite.

Scoaterea umflării înapoi e toată treaba, iar aritmetica e scrisă integral aici. Nimic de pe pagina asta nu e pont, selecție sau predicție: nu se recomandă niciun pariu, nu se prezice niciun rezultat și nu se pretinde că ceva de aici produce profit. E părerea caselor de pariuri despre fiecare meci, publicată fără comisionul lor deasupra.

Lista completă — fiecare meci de azi, fiecare piață, actualizată pe parcursul zilei — e pe prima pagină, iar o cincime din ea se citește gratuit, fără cont.

#EuropaLeague #Lyon #CrystalPalace #SvayRieng #ShanghaiShenhua #PogonSiedlce #Puszcza #ConferenceLeague #Brann #LincolnRedImps #football #sportsanalytics #probability #bettingdata #novig