Unvig › Meciurile zilei › 13 octombrie 2026

Villarreal, Telaghema și Bayern Munich: cifrele reale din spatele cotelor de azi

comisionul casei merge de la 3.3$ la 13.3$ la fiecare 100$ mizați; Telaghema – Annaba e cotat la egalitate, la 0.4 puncte diferență; Bayern Munich are cea mai mică cotă a zilei, la 87.9%; fiecare cifră de mai jos e a caselor de pariuri, cu marja lor scoasă.

Fiecare cotă dintr-o aplicație de pariuri a pornit ca o probabilitate, iar apoi a fost umflată în tăcere. Ce urmează e conversia asta rulată invers pe meciurile de azi, ca să citești șansa în loc de cotă.

Astea nu sunt predicțiile noastre. Sunt cifrele caselor de pariuri: probabilitatea implicată de cotele pe care le afișează chiar acum, cu marja pe care o pun în ele scoasă înapoi.

Cât costă de fapt pariul

Costul unui pariu nu e același peste tot, și aproape nimeni nu-l verifică. Pui 100$ pe Scotland W – Czech Republic W și casa oprește 13.3$ din ei înainte să se dea startul.

Aceiași 100$ pe Villarreal – Napoli te costă 3.3$. Aceeași miză, același sport, comision de 4.0 ori mai mare — și nu apare pe niciun bilet și în niciun e-mail de confirmare.

Villarreal — Napoli$3
Scotland W — Czech Republic W$13

Meciul pe care nimeni nu-l poate ghici

ALGERIA: Ligue 2 · 14:00 UTC

Telaghema cu Annaba e cel mai apropiat lucru de o monedă aruncată din toată lista. 34.1% într-o parte, 34.5% în cealaltă, 0.4 puncte între ele după ce scoți marja.

Nu e nehotărâre. Cotele astea sunt puse de oameni care mișcă bani reali pe ele, iar când nici ei nu pot despărți două echipe, citirea onestă e că meciul chiar e la mica înțelegere cu hazardul. Un pontator tot ar alege una. Prețul nu alege.

Telaghema34.1%
Egal31.4%
Annaba34.5%

Cea mai mică cotă a zilei

EUROPE: Champions League - League phase · 19:00 UTC

Bayern Munich e cel mai mare favorit de pe lista de azi, la 87.9%. În Viking – Bayern Munich, cifra asta se citește ca o formalitate.

Nu e. La cota aia, cam 1 din zece meciuri se termină altfel. Distanța dintre 75% și 90% pare nimic când te uiți la o cotă mică, și e toată diferența dintre un favorit clar și ceva aproape de o certitudine.

Viking5.3%
Egal6.8%
Bayern Munich87.9%

De unde vin cifrele astea

O cotă de 2.00 pare o șansă de 50%%. Niciodată nu e. Casa de pariuri calculează întâi probabilitatea reală, adaugă marja și îți dă numărul umflat. Mărimea umflării diferă de la meci la meci, de-aia două pariuri care par identice te pot costa sume foarte diferite.

Scoaterea umflării înapoi e toată treaba, iar aritmetica e scrisă integral aici. Nimic de pe pagina asta nu e pont, selecție sau predicție: nu se recomandă niciun pariu, nu se prezice niciun rezultat și nu se pretinde că ceva de aici produce profit. E părerea caselor de pariuri despre fiecare meci, publicată fără comisionul lor deasupra.

Lista completă — fiecare meci de azi, fiecare piață, actualizată pe parcursul zilei — e pe prima pagină, iar o cincime din ea se citește gratuit, fără cont.

#ChampionsLeague #Villarreal #Napoli #ScotlandW #CzechRepublicW #Telaghema #Annaba #Viking #BayernMunich #football #sportsanalytics #probability #bettingdata #novig